Anna Maria Karabela

Taniec / Pasja / życie

Neoklasyka i Balet Współczesny

To style, w których przeszłość spotyka się z przyszłością. Przenikają się wzajemnie i wspólnie powołują do życia nową formę ruchu, której istotą jest łączenie dwóch różnych światów.

Neoklasyka i balet współczesny to gatunek tańca, który łączy w sobie elementy zarówno baletu klasycznego, jak i tańca współczesnego.

Style te stanowią odejście od ograniczeń tradycyjnej klasycznej techniki baletowej i tradycyjnych zasad kompozycji.

Ta innowacyjna technika ma korzenie w klasycznym balecie, ale wykorzystuje te korzenie jako miejsce do odkrywania, eksperymentowania i kwestionowania tradycji.

W miarę jak sztuka a wraz z nią taniec posuwa się do przodu, odkrywamy artykulację w technice i poza nią, wyczucie czasu i przesuwanie granic naszego ciała oraz wyobraźni.

Ciało, Umysł, Rozwój

Rewolucjonizując system pracy nad możliwościami rozwoju tancerzy, pogłębiamy świadomość ciała, która jest kluczowym narzędziem do osiągnięcia pełnego wyrazu artystycznego.

Wizja i zrozumienie istoty ruchu, jego dynamiki, jakości, pochodzenia oraz umiejscowienie go w przestrzeni i czasie jest najważniejszym elementem w procesie kształtowania świadomości swojego ciała.

Opierając się na bazie dwóch bardzo różnych od siebie technik, swobodnie łączymy ich najcenniejsze charakterystyczne jakości. Naturalność i swoboda ekspresji tańca współczesnego oraz precyzyjność i estetyka tańca klasycznego doskonale koordynuje pracę umysłu i ciała.

Łącząc tak wiele czynników w tym samym czasie pokonujemy swoje ograniczenia i pokazujemy w pełni swój potencjał.

Dla kogo są warsztaty z neoklasyki i baletu współczesnego?

Warsztaty oraz zajęcia które prowadzę skierowane są dla wszystkich osób, które pragną się rozwijać lub kształcić w kierunku tańca zawodowo i profesjonalnie. Podstawową i największą zaletą technik których uczę jest ich wszechstronność w wyciąganiu korzyści niezależnie od tego na jakim etapie rozwoju aktualnie jesteśmy.

Ponieważ techniki te łączą w sobie wiele zróżnicowanych jakości ruchowych, każdy odnajdzie w nich coś dla siebie lub dostrzeże to nad czym powinien jeszcze pracować, aby udoskonalić swój warsztat.

Po wieloletnim doświadczeniu jako tancerka, mogę śmiało powiedzieć, że to właśnie neoklasyka i balet współczesny rozwinęły mnie i moje umiejętności najbardziej i to właśnie one były najczęściej wykorzystywane w praktyce scenicznej na scenach międzynarodowych.

Dlatego właśnie uważam, że tak bardzo istotne jest, aby wszyscy którzy myślą o tańcu jako swoim przyszłym zawodzie lub już ten rodzaj sztuki zagościł w ich życiu na stałe, mogli w pełni wykorzystać swój talent i zwielokrotnić go o nowe wyjątkowe umiejętności.

Korzyści i cele

Neoklasyka i Balet współczesny to style, w których tancerz ma niesamowite poczucie złożonej koordynacji ponieważ całe ciało i umysł są w pełni zaangażowane w kreację. Tancerze na zajęciach zajmują się analizowaniem swojego ciała, uświadamiają sobie jakie jest przejście od początku impulsu do końca i w jaki sposób prowadzi to do następnego ruchu.

Nie boją się znaleźć w nieznanych sytuacjach; są bardziej elastyczni psychicznie i przede wszystkim stają się nie tylko odtwórcą, ale również twórcami własnego postępu.

Mogą swobodnie manipulować techniką, ekspresją i dynamiką, a umysł i ciało tworzą harmonię dzięki której świadomość ruchu ogromnie się rozwija. Uzyskanie w ten sposób kontroli nad własnym ciałem pozwala nam na kierowanie nim w sposób twórczy i swobodny.

Dzięki tym narzędziom jesteśmy gotowi do realizacji wszelkiej wizji artystycznej, co kształtuje nasz indywidualny styl, możliwości fizyczne i podkreśla wyraz sceniczny.

Moje doświadczenie

  • Jestem absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie, choreografem, tancerką i nauczycielem tańca.
  • Studiowałam w Rotterdam Dance Academy Codarts oraz Private Bruckner Universitat w Linz na wydziale tańca współczesnego.
  • Ukończyłam międzynarodowy program D.A.N.C.E. across Europe pod dyrekcją: William Forsythe, Wayne McGregor, Angelin Preljocaj i Frederic Flamand.
  • Podczas pracy nad spektaklem „Hypothetical Streams” w choreografii Williama Forsythe'a po raz pierwszy poznałam balet współczesny i neoklasykę. Zachwyciłam się tymi stylami, ponieważ wszystkie moje umiejętności wyniesione z tańca klasycznego i współczesneg o mogłam nareszcie w pełni wykorzystać i rozwinąć swój potencjał w najwyższym stopniu.
  • Jako tancerka współpracowałam z wieloma wybitnymi zespołami i choreografami którymi między innymi byli: Forsythe Company, Ballet de Marseille, Yuval Pick, Carolyn Carlson, Aleksandra Dziurosz.
  • Od 2019 roku moim głównym celem jest promowanie tańca neoklasycznego i baletu współczesnego w Polsce i za granicą.
  • Prowadzę liczne warsztaty i szkolenia dla profesjonalnych tancerzy i młodzieży oraz układam choreografie w tej technice do realizacji filmowych, reklam oraz spektakli.
  • Uczę tańca neoklasycznego i baletu współczesnego, aby wywierać wpływ, zmieniać myślenie i rozwijać artystów.
  • Uwielbiam patrzeć, jak tancerze odkrywają te techniki i kiedy używają ich do wyrażania siebie.
  • Na wszystkich zajęciach które prowadzę, uważnie obserwuję uczestników i wydobywam z nich to co najlepsze.
  • Dzielę się całą swoją pasją i doświadczeniem mając nadzieję, że dostarczę spostrzeżeń, z których wszyscy artyści będą mogli korzystać podczas rozwoju swojej kariery.

Pobierz ofertę Neoklasyka i Balet Współczesny (PDF) ›
Download offer Neoclassical and Contemporary Ballet (PDF) ›

Karabela Art House

Neoklasyka i Balet Współczesny

Radość

Taniec to przede wszystkim świetna zabawa. Nie trzeba być zawodowym tancerzem, żeby odczuć radość jaką nam daje.

Rozwój

Moim celem jest zaangażowanie się w zmianę, która wydobywa z nas to co najlepsze.

Miłość

Kocham to czym się zajmuję ponieważ poprzez taniec wyrażam siebie, odnajduje nowe drogi, poznaję wspaniałych ludzi, edukuję i jednocześnie staje się twórcą własnego postępu.

Pasja

Najpiękniejszą cechą tego świata i jednocześnie największą wartością jest umiejętność tworzenia innej rzeczywistości własnymi marzeniami.

"Tancerze są atletami Boga"

Albert Einstein